Mennica narodowa, mennica Polska powstała w 1766 roku. Jednak wcześniej na terenie Polski istniały również inne mennice. Zarówno mennice prywatne, w pewnym sensie podobne do www.mennicaskarbowa.pl/Diamenty-poradnik-inwestora-cabout-pol-24.html , oraz mennice narodowe, w tamtych czasach będące mennicami książęcymi.

 

Ich historia sięga początków państwa Polskiego. Już za czasów pierwszego władcy naszego kraju, czyli Mieszka I powstawały pierwsze mennice. Oczywiście ich sposób działania był zupełnie inny niż we współczesnej mennicy narodowej, różnił się choćby:

 

  • Szybkością wykonywania monet.
  • Sposobem bicia monet.
  • Materiałami używanymi do bicia monet.

 

Dzisiaj mennica narodowa jest w stanie bić ponad 700 monet na minutę. 80 monet na minutę w mennicach w Polsce zaczęto bić dopiero w XVII wieku! Widać jak ogromny jest tutaj postęp.

 

Również do monet obiegowych, które bije moneta narodowa nie używa się dzisiaj metali szlachetnych. Oczywiście ta mennica zajmuje się biciem monet kolekcjonerskich i bulionowych, jednocześnie warto zwrócić uwagę na to, że dzisiejsze monety obiegowe mają zupełnie inny skład niż te, które były używane dawniej.

 

Warto pamiętać o tym jakich czasów sięga historia mennic i zauważyć, jak wielką rolę w naszej cywilizacji odgrywają pieniądze.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *