Najpopularniejszym kruszcem inwestycyjnym jest złoto. Jednak osoby zainteresowane metalami szlachetnymi powinny też poświęcić trochę czasu na inne kruszce. Jednym z nich jest srebro. Ceny srebra zachowują się inaczej niż złota. I dlatego osoba inwestująca w srebro w https://www.mennicaskarbowa.pl/Skup-metali-szlachetnych-cabout-pol-14.html w 2016 roku mogła zarobić nawet 20%. W tym czasie złoto miało tendencję raczej spadkową.

Ceny srebra

 

W 2017 tendencja wzrostowa cen srebra się utrzymuje. Osobiście obserwuję ten rynek od kilku lat i słyszę głosy, które zapowiadają wzrost tych cen:

 

  • Światowe zasoby srebra się kończą. A jak wiadomo jeżeli surowca jest mniej, to jego cena rośnie. Dlatego niektórzy przewidują, że ceny srebra będą szły w górę.
  • Stosunek złota i srebra. Tutaj trafiłem na ciekawy raport porównujący ceny srebra i złota w historii i pokazujący zależność pomiędzy tymi dwoma metalami. Kiedyś było srebra 18 razy więcej niż złota. Dlatego było średnio 18 razy tańsze. Natomiast w XX wieku srebro zaczęto mocniej wykorzystywać w przemyśle, dlatego szacuje się, że srebra w obiegu jest 5 razy mniej niż złota!
  • Inwestorzy kupują więcej srebra niż sprzedają. Takie zachowanie powoduje wzrost cen srebra, to całkowicie normalny efekt.

 

Wszystkie te zapowiedzi brzmią świetnie i nic tylko kupować srebro. Prawda? Problem jest taki, że takie spekulacje pojawiają się od co najmniej 7 lat. Natomiast w tym czasie nie zanotowano spektakularnych wzrost cen srebra. Oczywiście jego cena wystrzeliła w górę w latach 2010-2012, jednak potem jego cena spadała. Dopiero w 2016 zanotowało bardziej długotrwały wzrost.

 

Dlatego chcąc inwestować trzeba przede wszystkim posiadać dużą wiedzę niezależnie czy inwestuje się w metale szlachetne, czy akcje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *